Вівторок, 15.07.2025, 18:31
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » 2011 » Квітень » 5 » Фактори, що впливають на надійність роботи електроустаткування
11:57
Фактори, що впливають на надійність роботи електроустаткування

електрообладнання, електроустаткуванняНадійність роботи електрообладнання залежить від численних і різноманітних факторів, які умовно можуть бути розділені на чотири групи: конструктивні, виробничі, монтажні, експлуатаційні.

Конструктивні фактори обумовлені установкою в пристрій малонадійних елементів; вадами схемних і конструктивних рішень, прийнятих при проектуванні; застосуванням комплектуючих елементів, що не відповідають умовам навколишнього середовища.

Виробничі фактори обумовлені порушеннями технологічних процесів, забрудненістю навколишнього повітря, робочих місць і пристосувань, слабким контролем якості виготовлення і монтажу та ін.

У процесі монтажу електротехнічних пристроїв їх надійність може бути знижена при недотриманні вимог технології.

Умови експлуатації мають найбільший вплив на надійність електротехнічних пристроїв. Удари, вібрація, перевантаження, температура, вологість, сонячна радіація, пісок, пил, цвіль, корозійні рідини і гази, електричні та магнітні поля - все впливає на роботу пристроїв.

електроустаткуванняРізні умови експлуатації по-різному можуть позначатися на терміні служби і надійності роботи електроустановок.

Ударно-вібраційні навантаження значно знижують надійність електротехнічних пристроїв.

Вплив ударно-вібраційних навантажень може в ряді випадку бути значніше впливу інших механічних, а також електричних і теплових навантажень. У результаті тривалого знакозмінного впливу навіть невеликих ударно-вібраційних навантажень відбувається накопичення втоми в елементах, що приводить звичайно до раптових відмов. Під впливом вібрацій і ударів виникають численні механічні пошкодження елементів конструкції, послаблюються їх кріплення і порушуються контакти електричних з'єднань.

Навантаження при циклічних режимах роботи, пов'язаних з частими включення і виключення електротехнічного пристрою, так само як і ударно-вібраційні навантаження, сприяють виникненню і розвитку ознак втоми елементів.

Фізична природа підвищення небезпеки відмов пристроїв при їх включенні і виключенні полягає в тому, що під час перехідних процесів в їх елементах виникають надструму і перенапруги, значення яких часто набагато перевершує (хоча і короткочасно) значення, допустимі технічними умовами.

Електричні і механічні перевантаження відбуваються в результаті несправності механізмів, значних змін частоти або напруги живильної мережі, загусання змащення механізмів в холодну погоду, перевищення номінальної розрахункової температури навколишнього середовища в окремі періоди року і дня і т. д.

Кліматичні впливу, найбільше температура і вологість, впливають на надійність і довговічність будь-якого електротехнічного пристрою.

При низьких температурах знижується ударна в'язкість металевих деталей електротехнічних пристроїв: змінюються значення технічних параметрів напівпровідникових елементів; відбувається «залипання» контактів реле; руйнується гума.

Внаслідок замерзання або загусання мастильних матеріалів не може робота перемикачів, ручок керування та інших елементів. Високі температури також викликають механічні та електричні пошкодження елементів електротехнічного пристрою, прискорюючи його знос і старіння.

Вплив підвищеної температури на надійність роботи електротехнічних пристроїв проявляється в найрізноманітніших формах: утворюються тріщини в ізоляційних матеріалах, зменшується опір ізоляції, а значить, збільшується небезпека електричних пробоїв, порушується герметичність (починають витікати заливальні і просочувальні компаунди.

У результаті порушення ізоляції в обмотках електромагнітів, електродвигунів і трансформаторів виникають пошкодження. Помітний вплив надає підвищена температура на роботу механічних елементів електротехнічних пристроїв.

Під впливом вологи відбувається дуже швидка корозія металевих деталей електротехнічних пристроїв, зменшується поверхневе і об'ємний опір ізоляційних матеріалів, з'являються різні витоку, різко збільшується небезпека поверхневих пробоїв, утворюється грибкова цвіль, під впливом якої поверхню матеріалів роз'їдається та електричні властивості пристроїв погіршуються.

Пил, потрапляючи в мастило, осідає на частинах і механізмах електротехнічних пристроїв і викликає швидкий знос тертьових частин і забруднення ізоляції. Пил найбільш небезпечна для електродвигунів, в які вона потрапляє з засмоктуваний для вентиляції повітрям. Однак і в інших елементах електротехнічних пристроїв знос набагато прискорюється, якщо пил проникає крізь ущільнення до поверхні тертя. Тому при великій запиленості особливого значення набуває якість ущільнень елементів електричних пристроїв і догляд за ними.

Якість експлуатації електротехнічних пристроїв залежить від ступеня наукової обгрунтованості застосовуваних методів експлуатації і кваліфікації обслуговуючого персоналу (знання матеріальної частини, теорії і практики надійності, вміння швидко знаходити і усувати несправності і т.п.).

Застосування профілактичних заходів (регламентні роботи, огляди, випробування), ремонту, використання досвіду експлуатації електротехнічних пристроїв забезпечують їх більш високу експлуатаційну надійність.

Категорія: Електропостачання | Теги: електрообладнання | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
g to the place, where the Comments block will be -->